Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Personal Care & Beauty
  3. Hands & Feet

Hands & Feet

(31 products)
  • Corn, Callus & Bunion Treatments
  • Foot Care
  • Hand Care
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Rose of Bulgaria Hand Cream with Natural Rose Water - 75 ml Rose of Bulgaria Hand Cream with Natural Rose Water - 75 ml Rose of Bulgaria Hand Cream with Natural Rose Water - 75 ml Rose of Bulgaria Hand Cream with Natural Rose Water - 75 ml Rose of Bulgaria Hand Cream with Natural Rose Water - 75 ml Rose of Bulgaria Hand Cream with Natural Rose Water - 75 ml Rose of Bulgaria Hand Cream with Natural Rose Water - 75 ml

    BioFresh

    Rose of Bulgaria Hand Cream with Natural Rose Water - 75 ml

    21 reviews
    Regular price €1.89
    Unit price€2.52 /100ml
    View details
  • Rose of Bulgaria Hand Cream with Co-enzyme Q10 - 50 ml

    BioFresh

    Rose of Bulgaria Hand Cream with Co-enzyme Q10 - 50 ml

    12 reviews
    Regular price €1.99
    Unit price€3.98 /100ml
    View details
  • Pullach Hof Hornhaut Urea Balm - 250 ml Pullach Hof Hornhaut Urea Balm - 250 ml

    Pullach Hof

    Pullach Hof Hornhaut Urea Balm - 250 ml

    3 reviews
    Regular price €3.99
    Unit price€1.60 /100ml
    View details
  • Petitfee Dry Essence Foot Pack - 2 pieces Petitfee Dry Essence Foot Pack - 2 pieces
    Sold out

    Petitfee

    Petitfee Dry Essence Foot Pack - 2 pieces

    1 review
    Regular price €1.99
    Unit price
    View details
  • VT Cosmetics Reedle Shot Foot Mask in the Form of Socks - 3 Pairs VT Cosmetics Reedle Shot Foot Mask in the Form of Socks - 3 Pairs VT Cosmetics Reedle Shot Foot Mask in the Form of Socks - 3 Pairs

    VT Cosmetics

    VT Cosmetics Reedle Shot Foot Mask in the Form of Socks - 1 Pair

    1 review
    Regular price €3.99
    Unit price€0.67 each
    View details
  • Skoczylas Foot and Hand Cream with Beeswax and Olive Oil - 50 ml

    Purelab Marek Skoczylas

    Skoczylas Foot and Hand Cream with Beeswax and Olive Oil - 50 ml

    1 review
    Regular price €9.59
    Unit price€191.80 /L
    View details
  • Petitfee Dry Essence Hand Pack - 2 pieces Petitfee Dry Essence Hand Pack - 2 pieces
    Sold out

    Petitfee

    Petitfee Dry Essence Hand Pack - 2 pieces

    No reviews
    Regular price €1.89
    Unit price
    View details
  • Perspirex Foot Antiperspirant - 100 ml

    Perspirex

    Perspirex Foot Antiperspirant - 100 ml

    No reviews
    Regular price €15.69
    Unit price€15.69 /100ml
    View details
  • Innisfree Special Care Hand Mask - 20 ml Innisfree Special Care Hand Mask - 20 ml

    Innisfree

    Innisfree Special Care Hand Mask - 20 ml

    1 review
    Regular price €3.59
    Unit price€17.95 /100ml
    View details
  • Palmer's Shea Butter Formula Raw Hand Cream - 60 g

    Palmer's

    Palmer's Shea Butter Formula Raw Hand Cream - 60 g

    No reviews
    Regular price €3.99
    Unit price€6.65 /100g
    View details
  • Palmer's Shea Butter Formula Intense Hand Cream - 60 g Palmer's Shea Butter Formula Intense Hand Cream - 60 g
    11% off

    Palmer's

    Palmer's Shea Butter Formula Intense Hand Cream - 60 g

    No reviews
    Sale price €3.39 Regular price €3.79
    Unit price€56.50 /kg
    View details
  • Innisfree Special Care Foot Mask - 20 ml Innisfree Special Care Foot Mask - 20 ml

    Innisfree

    Innisfree Special Care Foot Mask - 20 ml

    1 review
    Regular price €3.59
    Unit price€17.95 /100ml
    View details
  • Palmer's Cocoa Butter Formula Moisturizing Foot Cream - 60 g Palmer's Cocoa Butter Formula Moisturizing Foot Cream - 60 g

    Palmer's

    Palmer's Cocoa Butter Formula Moisturizing Foot Cream - 60 g

    1 review
    Regular price €6.79
    Unit price€11.32 /100g
    View details
  • Palmer's Cocoa Butter Formula Concentrated Hand Cream - 60 g

    Palmer's

    Palmer's Cocoa Butter Formula Concentrated Hand Cream - 60 g

    No reviews
    Regular price €3.79
    Unit price€6.32 /100g
    View details
  • Baren Callus Remover Peeling Foot Spray - 100 ml Baren Callus Remover Peeling Foot Spray - 100 ml Baren Callus Remover Peeling Foot Spray - 100 ml

    Baren

    Baren Callus Remover Peeling Foot Spray - 100 ml

    No reviews
    Regular price €12.29
    Unit price€122.90 /L
    View details
  • Esfolio Pure Skin Pure Snail Hand Cream - 100 ml Esfolio Pure Skin Pure Snail Hand Cream - 100 ml
    Sold out

    Esfolio

    Esfolio Pure Skin Pure Snail Hand Cream - 100 ml

    2 reviews
    Regular price €1.99
    Unit price€19.90 /L
    View details
  • Pierpaoli Bioconte Hand Cream with Moisturising Glycerine and Chamomile Hydrolate - 75 ml Pierpaoli Bioconte Hand Cream with Moisturising Glycerine and Chamomile Hydrolate - 75 ml
    Sold out

    Pierpaoli

    Pierpaoli Bioconte Hand Cream with Moisturising Glycerine and Chamomile Hydrolate - 75 ml

    No reviews
    Regular price €3.59
    Unit price€7.18 /100ml
    View details
  • Palmer's Coconut Oil Formula Concentrated Hand Cream - 60 g
    Sold out

    Palmer's

    Palmer's Coconut Oil Formula Concentrated Hand Cream - 60 g

    No reviews
    Regular price €3.39
    Unit price€5.65 /100g
    View details
  • Najel Volcanic Pumice Stone with Hanger - 1 Piece Najel Volcanic Pumice Stone with Hanger - 1 Piece

    Najel

    Najel Volcanic Pumice Stone with Hanger - 1 Piece

    No reviews
    Regular price €3.59
    Unit price
    View details
  • Barren Foot Callus Eraser Barren Foot Callus Eraser

    Baren

    Baren Foot Callus Eraser

    2 reviews
    Regular price €15.79
    Unit price
    View details
  • The Face Shop Smile Foot Peeling Jelly Mask - 40 ml
    Sold out

    The Face Shop

    The Face Shop Smile Foot Peeling Jelly Mask - 40 ml

    No reviews
    Regular price €6.39
    Unit price€15.98 /100ml
    View details
  • Esfolio Pure Skin Moisture Hand Cream with Milk Proteins - 100 ml Esfolio Pure Skin Moisture Hand Cream with Milk Proteins - 100 ml

    Esfolio

    Esfolio Pure Skin Moisture Hand Cream with Milk Proteins - 100 ml

    No reviews
    Regular price €3.59
    Unit price€35.90 /L
    View details
  • The Face Shop Exfoliating Foot Spray - 240 ml The Face Shop Exfoliating Foot Spray - 240 ml
    Sold out

    The Face Shop

    The Face Shop Exfoliating Foot Spray - 240 ml

    No reviews
    Regular price €9.49
    Unit price€39.54 /L
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 2
  • 1
  • 2
  • Next

Hands & Feet Care: The Secret to Overall Grooming and Attractiveness

Often overlooked, the care of our hands and feet plays a crucial role in our overall appearance and well-being. While we may not always pay attention to these extremities, they can significantly impact our attractiveness and comfort. Summer exposes our feet, revealing any imperfections, while winter challenges our hands with harsh conditions. Additionally, poor-quality hand washing products can take their toll. Therefore, proper hand and foot care is essential for anyone who values their grooming and health.

Mastering Hand Care for Timeless Beauty

Well-maintained hands are a hallmark of elegance and youth. Smooth, moisturized hands can take years off one's appearance, as hands can reveal age just as much as the face. Unfortunately, hands are particularly vulnerable to external factors, including harsh soaps, daily activities, and weather conditions. These elements can lead to irritation, dryness, and a rough, scaly texture. However, with the right care routine, you can maintain soft, beautiful hands year-round.

Effective hand care primarily revolves around moisturizing. For hands in need of extra attention, start with a gentle exfoliation using a dedicated hand scrub. This removes dead skin cells and prepares your hands to better absorb moisturizing products. Follow up with a nourishing hand cream rich in vitamins A and E. For an intensive treatment, apply a thick layer of cream at night and wear cotton gloves to lock in moisture while you sleep.

Stepping Up Your Foot Care Game

Foot care can be more challenging but is equally important. The first step in effective foot care is addressing calluses and corns, as even the best creams won't penetrate these toughened areas. Consider using specialized foot care treatments such as:

  • Exfoliating acid masks for gentle peeling
  • Callus-removing foot creams
  • Pumice stones or foot files for manual exfoliation

After preparing your feet, it's time to moisturize. Choose your foot cream based on the season and your specific needs. In summer, opt for lightweight, refreshing formulas that help control foot sweat. Winter calls for richer, more intensely hydrating creams. For an extra boost, apply your foot cream before bed and wear cotton socks to enhance absorption overnight.

Year-Round Care for Hands and Feet

Maintaining beautiful hands and feet is a year-round commitment. Here are some tips to keep your extremities in top condition:

  1. Stay hydrated: Drink plenty of water to keep your skin moisturized from within.
  2. Protect from the elements: Wear gloves in cold weather and apply sunscreen to hands and feet when exposed to the sun.
  3. Regular maintenance: Set aside time each week for a hand and foot care routine, including exfoliation and deep moisturizing treatments.
  4. Nail care: Don't forget about your nails! Keep them clean, trimmed, and moisturized.
  5. Choose quality products: Invest in specialized hand and foot care products designed to address specific concerns like cracked heels or dry cuticles.

Pampering Rituals for Hands and Feet

Incorporate these pampering rituals into your routine for an extra touch of luxury:

  • Hand baths: Once a week, soak your hands in warm water infused with essential oils or Epsom salts to relax and soften the skin.
  • Foot soaks: Treat your feet to a relaxing soak in warm water with added sea salt or peppermint oil to refresh and revitalize tired feet.
  • Paraffin treatments: For extremely dry hands or feet, consider at-home paraffin treatments to lock in moisture and soothe the skin.
  • Massage: Regularly massage your hands and feet with nourishing oils to improve circulation and maintain skin elasticity.

In conclusion, dedicating time and effort to hand and foot care is not just about aesthetics; it's an investment in your overall well-being. By following these care tips and using quality products, you can ensure that your hands and feet remain soft, healthy, and beautiful throughout the year. Remember, well-groomed hands and feet are a testament to self-care and can boost your confidence in both personal and professional settings. Start your journey to impeccable hand and foot care today, and step into a world of comfort and elegance.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart